Özgül Sağdıç Fan Sitesi

Join the forum, it's quick and easy

Özgül Sağdıç Fan Sitesi
Özgül Sağdıç Fan Sitesi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ekrandaki 'Evcilik Oyunları' Gençleri Evlilik Kurumundan Soğutuyor

+3
interesting_girl
kedicik
elfida
7 posters

Ekrandaki 'Evcilik Oyunları' Gençleri Evlilik Kurumundan Soğutuyor Empty Ekrandaki 'Evcilik Oyunları' Gençleri Evlilik Kurumundan Soğutuyor

Mesaj tarafından elfida Çarş. Haz. 30 2010, 18:05

Ekrandaki 'evcilik oyunları' gençleri evlilik kurumundan soğutuyor

Gelin-kaynana, izdivaç ve evcilik oyunu... Televizyonda aile kurumunu derinden sarsan programlara her gün bir yenisi ekleniyor. Reyting ve eğlendirme kaygısı ile evlilik kurumunun popüler kültüre kurban edildiğini söyleyen Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, evlilik programlarındaki çirkin olaylar nedeniyle gençlerin 'evlilik kurumuna' karşı negatif tutum beslediklerine dikkat çekiyor.

Televizyon kanallarındaki evlilik programları çılgınlığına her gün bir yenisi ekleniyor. Gelin-kaynana programlarının ardından izdivaç, en son evlilik ve yaşam konseptini birleştiren 'evcilik oyunu' yayın akışındaki yerini aldı. Katılanlar ve izleyenler üzerindeki olumsuz etkileri defalarca dile getirilen bu tür programlar, evlilik kurumu, Türk aile yapısı ve toplum ahlakını bozduğu için eleştiriliyor. '444 1 178' No'lu Alo RTÜK hattına en çok şikayet edilen yayınlar arasında yer alan evlilik programları, buna rağmen izlenmeye devam ediyor. Hayırlı bir iş yaptıklarını savunan program yapımcıları ve sunucular, eleştirilerin haksız olduğunu düşünüyor. Ancak uzmanlar 'ithal kültürün ürünü' olan bu tür yayınların amacının 'mutlu birliktelikler kurmak' değil, reytingleri artırmak olduğunu vurguluyor.

Psikiyatrist Prof. Dr. M. Kemal Sayar, evlilik programlarının aile kurumunu uzun vadede tehdit ettiğine işaret ederek, "Bu tür programlar toplumda mahremiyet algısını yok etti. İnsanların gizli saklı konuştukları mahrem şeyler kamuoyu önünde konuşuluyor. Hayatın en önemli tercihlerinden biri olan evlilik gibi konuların insanların önünde tartışılması insanın hayatını bayağılaştırıyor." diyor. Bu tür programların sanal olduğunu belirten Sayar, "Bu programlarda insanlar gerçek kişilerden çıkarılıyor. Adeta çizgi film karakterleri gibi özdeşlik kuruluyor. Tamamen seyircinin seyir iştahını karşılamaya yönelik. İnsanlarımız tamamen boş şeylerle oyalanıyor." şeklinde konuşuyor.

Televizyonlarda yayınlanan evlilik programlarının psikolojik ve sosyal açıdan çocuklar üzerinde yıkıcı etkiler oluşturduğuna
dikkat çeken Psikolog Orhan Keskin de ebeveynlerin bu programları çocuklarına kesinlikle seyrettirmemesi gerektiğini söylüyor. Keskin, programlarda evlenmek için katılan özellikle yaşlı bireylerin alay konusu olmasının gençlerin yaşlı bireylere yönelik yaklaşımlarını ve bakış açısını da olumsuz yönde etkileyeceğini kaydediyor.

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan ise evlilik programlarının mutlaka bir bilimsel kurulun denetiminden geçmesi gerektiğinin altını çiziyor. Tarhan, "Programlara sıradışı ve ruhsal bozukluk yaşayan bazı bireyler katılıyor. Çeşitli çirkin konuşmalar ve görüntüler yaşanıyor. Öncelikle bu programlara çıkan kişilerin akıl sağlığı yerinde mi değil mi incelenmesi lazım. Burada yaşanan çirkin olaylar nedeniyle gençler bu kötü örneklerden evlilik kurumuna karşı negatif tutum besliyorlar. Bu nedenle program yapımcıları toplumsal sorumlulukları olduğunu unutmamalı." uyarısında bulunuyor. Bu arada evlenmek için izdivaç programına gelen katılımcıların birçoğunun televizyonlarla anlaşan ajans çalışanları olduğu belirtiliyor. Ancak yapımcılar bu iddianın gerçeği yansıtmadığını savunuyor.

Halkın yüzde 70,4'ü gerçekliğine inanmıyor

Erzurum'da 'halkın evlilik programlarına ilişkin tutumu' konulu araştırmada halkın yüzde 70,4'ünün evlilik programlarının gerçekliğine inanmadığı ortaya çıktı. ****** Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yıldız Akpolat danışmanlığında sosyoloji bölümü öğrencilerinin yaptığı anket çalışmasına katılan 187'si kadın 381 kişiden yüzde 23,9'unun evlilik programlarını sürekli olarak izlediği, yüzde 32,5'inin arada sırada izlediği, yüzde 43,6'sının ise izlemediği belirlendi. Ankette, "Evlilik programlarını, evlilik kararına yararlı olduğunu düşündüğüm için izliyorum." görüşüne katılmayanların oranı yüzde 81 çıkarken, bu görüşe katılanların oranı sadece yüzde 12. Evlilik programlarına katılanların amaçlarının evlilik olmadığını düşünenlerin oranı yüzde 70,4 iken, amacın evlilik olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 6,8, katılımcıların 20,2'si ise bu konuda kararsız. Ayrıca ankete göre halkın yüzde 71,6'sı bu programların yayınlanmasından memnun değil.

ZAMAN
elfida
elfida
Admin
Admin

Kadın
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 19479
Nerden Nerden : Özgül'üş.
Teşekkür Puanı Teşekkür Puanı : 178
Mesaj Puanı Mesaj Puanı : 33291

https://www.facebook.com/ozgulsagdicfan

Ekrandaki 'Evcilik Oyunları' Gençleri Evlilik Kurumundan Soğutuyor Empty Geri: Ekrandaki 'Evcilik Oyunları' Gençleri Evlilik Kurumundan Soğutuyor

Mesaj tarafından kedicik Çarş. Haz. 30 2010, 21:01

katılıyorum..
çok gereksiz programlar var.. Yani evlilik bir oyun değil ki onu bu kadar basit ya da kolay gösteriyorlar..
izleyiciler özellikle gençler çok olumsuz etkileniyor bu konuda..
bende bu tip programların kaldırılması lazım noo
kedicik
kedicik
Moderatör
Moderatör

Kadın
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 3797
Nerden Nerden : kırıkkale
Teşekkür Puanı Teşekkür Puanı : 78
Mesaj Puanı Mesaj Puanı : 20382

Ekrandaki 'Evcilik Oyunları' Gençleri Evlilik Kurumundan Soğutuyor Empty Geri: Ekrandaki 'Evcilik Oyunları' Gençleri Evlilik Kurumundan Soğutuyor

Mesaj tarafından interesting_girl Çarş. Haz. 30 2010, 21:13

Öylede Feyza şikayet edenler gidiyorlar evlerinde 24 saat bu programları izliyorlar.
Zaten birgün şu televizyonda yararlı şeyler bulsam şaşacağım.Tamam,samanyolu gibi güzel kanallar var ama yok denecek kadar azlar..Niye çoğunlukta bu boş kanallar var ki!İnsanımızda hipnoz edilmiş gibi böyle şeyleri izliyor.İnşaallah düzelir,ne diyeyim...
interesting_girl
interesting_girl
Moderatör
Moderatör

Kadın
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 3062
Nerden Nerden : Kırşehir
Mesaj Puanı Mesaj Puanı : 19526

http://ozgulsagdic.eniyiforum.org/

Mesaj tarafından kedicik Çarş. Haz. 30 2010, 21:18

evet çok haklısın zeynep..
inşAllah düzelir bizim elimizden bir şey gelmiyor dua dışında tabi..
ama ben çok ümitliyim bu konuda bir gün herkes farkına varacak ve uyanacak..
kedicik
kedicik
Moderatör
Moderatör

Kadın

Mesaj tarafından Cherry Çarş. Tem. 07 2010, 11:47

arada bi tv de birşey olmazsa öylesine izliyorum (tuğçe abla var diye)
gerçekten çok saçma
bide oy atıyolar o programa ya şaka gibi hpyy
Cherry
Cherry
S. Moderatör
S. Moderatör

Kadın
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 11128
Nerden Nerden : Ankara
Teşekkür Puanı Teşekkür Puanı : 124
Mesaj Puanı Mesaj Puanı : 26850

Mesaj tarafından interesting_girl Çarş. Tem. 07 2010, 11:49

Ben o programda Tuğçe ablayı göreceğimi hiç tahmin etmiyordum zaten Ekrandaki 'Evcilik Oyunları' Gençleri Evlilik Kurumundan Soğutuyor 365260 Çok şaşırdım..
interesting_girl
interesting_girl
Moderatör
Moderatör

Kadın
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 3062
Nerden Nerden : Kırşehir
Mesaj Puanı Mesaj Puanı : 19526

http://ozgulsagdic.eniyiforum.org/

Mesaj tarafından musty_1905 Çarş. Tem. 07 2010, 12:43

Tuğçe Doras'ın böylesine abuk subuk bir yapımda boy göstermesi şık durmuyor hiç...Bu kadar diyeceğim...
musty_1905
S. Moderatör
S. Moderatör

Erkek
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 3298
Nerden Nerden : Sakarya
Teşekkür Puanı Teşekkür Puanı : 50
Mesaj Puanı Mesaj Puanı : 19553

Mesaj tarafından kedicik Çarş. Tem. 07 2010, 15:51

evet katılıyorum ve hem tek türkiyede hem orda oynadı nasıl izin verdilerse tek türkiyeden Ekrandaki 'Evcilik Oyunları' Gençleri Evlilik Kurumundan Soğutuyor 285879
neyse ya fazla dedikodu yapıyoruz sanırım =D
kedicik
kedicik
Moderatör
Moderatör

Kadın

Mesaj tarafından Ramirez Çarş. Tem. 07 2010, 17:14

Favorim Hakanla Tuğçe haha Ekrandaki 'Evcilik Oyunları' Gençleri Evlilik Kurumundan Soğutuyor 68246
Ramirez
Ramirez
Moderatör
Moderatör

Kadın
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 8402
Nerden Nerden : İSTANBUL
Teşekkür Puanı Teşekkür Puanı : 61
Mesaj Puanı Mesaj Puanı : 24487

http://ozlemakinozu.net.tc/

Mesaj tarafından EzgiCan Paz Tem. 18 2010, 15:39

Ramirez demiş ki:Favorim Hakanla Tuğçe haha Ekrandaki 'Evcilik Oyunları' Gençleri Evlilik Kurumundan Soğutuyor 68246

aynennn:)oylarım onlara hpyy hpyy tongue
EzgiCan
EzgiCan
Üst Düzey
Üst Düzey

Kadın
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 11104
Nerden Nerden : ÖzqüL'izm :)
Teşekkür Puanı Teşekkür Puanı : 71
Mesaj Puanı Mesaj Puanı : 28466

http://ozgulsagdic.ile.biz/

Mesaj tarafından elfida Paz Tem. 18 2010, 15:54

Benimki de Yıldız-Sertaç Ekrandaki 'Evcilik Oyunları' Gençleri Evlilik Kurumundan Soğutuyor 76731

Programdaki bütün çiftler kabülüm diyelim ama bunlar... Yok... Yok böyle birşey ya. Edep haya sıfır yani. Midem bulanıyor onları görünce... Hayır yani madem programdasın, kameralar çekiyor seni dimi, bunlarsa ohooo tam bi rezalet yani. Zaten program başlı başına aynı rezalet de bunlar acayip derecede katmerliyorlar... Tiksinç yani.

Birde geçenlerde yine zap yaparkene denk geldi(Ay zaten her gün her saat yayında denk gelmemesi mümkün değil gibi, showu ne zaman açsam karşımdalar...:)) Kimi gördüm? Tuğçe yanına bizim Ayten'i de almışmış mı... :) Şaşırdım gibi... Neyse aman. Özgül Abla'yı davet falan etmesin yanına da valla yakarım hee... Zaten Özgül Ablamın o sahteliklerle işi var :)
elfida
elfida
Admin
Admin

Kadın

Mesaj tarafından Cherry Ptsi Tem. 19 2010, 12:37

hehe benim favorim de kendi ve yiğit hpyy
uyku tutmöadı geöen gece 1 de show u açtım avcilik oyunu sabah 5 te açtım yine evcilik oyunu yattım uyudum 11 de kalktım baktım yine evcilik oyunu
yuh yani ya her dk veriyorlar bıktık
pek izlemiyorum zaten hpyy
Cherry
Cherry
S. Moderatör
S. Moderatör

Kadın
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 11128
Nerden Nerden : Ankara
Teşekkür Puanı Teşekkür Puanı : 124
Mesaj Puanı Mesaj Puanı : 26850

Mesaj tarafından EzgiCan Ptsi Tem. 19 2010, 12:57

_BuSRa_ demiş ki:hehe benim favorim de kendi ve yiğit hpyy
uyku tutmöadı geöen gece 1 de show u açtım avcilik oyunu sabah 5 te açtım yine evcilik oyunu yattım uyudum 11 de kalktım baktım yine evcilik oyunu
yuh yani ya her dk veriyorlar bıktık
pek izlemiyorum zaten hpyy

bende tam tersi o kendiyi çok yapmacık buluyorum pek sevmiyorum.tuğçe ve hakan favorim wink wink yeni gelen çift de gider bencee çok soğuk buldum kendilerini edef edef
EzgiCan
EzgiCan
Üst Düzey
Üst Düzey

Kadın
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 11104
Nerden Nerden : ÖzqüL'izm :)
Teşekkür Puanı Teşekkür Puanı : 71
Mesaj Puanı Mesaj Puanı : 28466

http://ozgulsagdic.ile.biz/

Mesaj tarafından elfida Ptsi Tem. 19 2010, 16:30

Kanallar evliliğe takmış durumda. Evcilik evlilik düğün balayı... E Başka?
Burunlarını sokmadıkları şey kalmadı he... Kafa yormaya da gelmiyor :)
elfida
elfida
Admin
Admin

Kadın

Mesaj tarafından Ramirez Perş. Tem. 22 2010, 09:08

Balayından sonra çocuk yapma programı da çıkar haa Ekrandaki 'Evcilik Oyunları' Gençleri Evlilik Kurumundan Soğutuyor 68246
Yok benim çocuğum suda doğucak benimki havada benimki hastanede falan yapar mı yaparlar tongue
Iyy Yıldız&Sertaç elendi..... mad
O ne be öyle öğğ.....
Ramirez
Ramirez
Moderatör
Moderatör

Kadın
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 8402
Nerden Nerden : İSTANBUL
Teşekkür Puanı Teşekkür Puanı : 61
Mesaj Puanı Mesaj Puanı : 24487

http://ozlemakinozu.net.tc/